Jak dbać o zegarek ?

Nasz zegarek, przedmiot który towarzyszy nam często przez całe życie i jak to w życiu odmierza chwile szczęśliwe i smutne wymaga specjalnego traktowania aby służył nam tak długo jak tylko to możliwe.

1. Konserwacja - Pamiętajmy by zegarki mechaniczne jak i kwarcowe były średnio raz na 4 lata oddawane do przeglądu i konserwacji. Jest to konieczne dla ich właściwego funkcjonowania. W zegarku mechanicznym mamy minimum 4 rodzaje oliwy. Aby części mechanizmu działały sprawnie trzeba taki mechanizm rozebrać, umyć naoliwić, złożyć i poddać testom. Zapobiegnie to wycieraniu się części które w wymianie mogą być bardzo drogie. Podczas takiej konserwacji dokonuje się też regulacji chodu zegarka.

2.Wymiana baterii - Pamiętajmy by wymieniać ją minimum raz na 2 lata, nawet jeżeli zegarek pracuje stara bateria może wylać.

3. Uwaga na wodę ! - Unikajmy szoków termicznych, sauny, gorących kąpieli. Sprawdzajmy szczelność zegarka przed wakacjami.

4. Wstrząsy i upadki. Nie ma pancernych zegarków. Starajmy się unikać wstrząsów i upadków.

5. Ustawianie zegarka. Zanim ustawimy datę w zegarku upewnijmy się że mechanizm właśnie nie zaczął sam wykonywać tej operacji. Większość instrukcji wyraźnie podaje w jakich godzinach nie można ustawiać kalendarza i należy tego przestrzegać. W razie wątpliwości zapytajmy zegarmistrza.

6. Wymiana lub czyszczenie paska/bransolety. Pamiętajmy o wymianie pasków które się zużywają i czyszczeniu metalowych bransolet które gromadzą brud. Można oddać taką bransoletę do zegarmistrza który wyczyści ją w specjalnym roztworze w myjce ultradźwiękowej.

7. Estetyka. Pamiętajmy że porysowane szkiełka można w niektórych przypadkach wypolerować w innych wymienić. Stalowe koperty i bransolety można odnowić polerując powstające na nich rysy. Często nawet kilkunastoletni zegarek można odnowić tak aby wyglądał jak nowy.